F.A.Q.

Co to jest SD i Full HD?

SD – (Standard Definition) – obraz wideo o rozdzielczości 720 x 576 punktów – wymyślony został na potrzeby cyfrowego obrazu pod koniec ubiegłego wieku. Królowały wtedy telewizory kineskopowe o wielkościach max 27 cali  i  tak mała rozdzielczość wystarczała aby uzyskać przyzwoity obraz na tamtych telewizorach. Nośnikiem dla sytemu SD jest płyta DVD. Kiedy pojawiły się telewizory LCD i Plazmowe dużo większe od telewizorów kineskopowych, okazało się że rozdzielczość SD jest za mała i obraz z płyty DVD jest bardzo kiepskiej jakości. Trzeba było zwiększyć rozdzielczość obrazu więc wymyślono nowy system i nazwano go:
HD – (High Definition) – czyli sytem wysokiej rozdzielczości – 1920 x 1080 punktów. Film oglądany w rozdzielczości HD na LCD lub plaźmie jest krystalicznie czysty i ostry. Oglądanie filmu DVD (czyli w rozdzielczości SD) na telewizorach LCD i Plazmowych daje obraz niewyrażny jakby oglądało się go za brudną matową szybą. Nośnikiem dla obrazu HD jest płyta bluray, karty flash, „pendrajwy”, lub dyski twarde.
Dlatego też polecamy filmy nagrane w rozdzielczości HD, gdyż telewizory nam rosną a rozdzielczość SD nie nadaje się do oglądania na dużych telewizorach. Niestety nie da się później zrobić z wersji SD (DVD)   wersję HD o wysokiej rozdzielczości. Taki film już na zawsze pozostanie w kiepskiej jakości.

 

Co to jest Blu-ray i czy potrzebny jest odtwarzacz aby obejrzeć film HD?

Kiedy wymyślono system HD okazało się że płyta DVD ma za małą pojemność aby pomieścić 2 godziny filmu w jakości HD – potrzeba byłoby ich aż 5. Dzięki wynalezieniu nowych laserów (niebieskich) o dużo mniejszej średnicy promienia niż w przypadku laserów używanych do czytania płyt DVD, stworzono płytę, która ma 5 razy większą pojemność niż płyta DVD i nazwano ją od koloru zastosowanego lasera:
Blu-ray – Wygląda ona identycznie jak płyta DVD czy CD. Różni się tylko spodem, który jest dostosowany do czytania przez niebieski laser. jej pojemność to 25 GBDoświadczenie z użytkowaniem płyt DVD spowodowało to, że płyty Blu-ray mają warstwę ochronną przed zarysowaniem i nie rysują się tak jak płyty DVD. Są więc idealne do archiwizacji filmów.Aby obejrzeć film w jakości HD nie jest konieczny odtwarzacz Blu-ray.Można przekopiować plik z filmem (np. na komputerze) z płyty bluray na ” pendrajwa” lub przenośny dysk twardy i podłączyć do wejścia USB w telewizorze. Większość telewizorów dzisiaj posiada funkcję odtwarzania filmów ze złącza USB.

 

Co to jest DSLR?

DSLR – krótko mówiąc to krótsza nazwa aparatu fotograficznego. Dzisiaj aparaty fotograficzne mogą nagrywać obraz video o jakości nie jednokrotnie przewyższającej obraz uzyskiwany z kamer wideo. Dzięki dużemu przetwornikowi i wymiennym obiektywom obraz z aparatu jest zupełnie inny niż  z kamer wideo. Przede wszystkim charakteryzuje się małą głębią ostrości, to znaczy, że jeśli np. nagrywamy panią młodą w czasie przysięgi, to młoda jest ostra a wszystko co za nią jest rozmyte. Nie widać rzeczy mało ważnych, które znajdują się z tyłu. Dzięki temu widz główną uwagę kieruje na ten plan który jest ostry – czyli panią młodą. Obraz z DSLR’a wygląda jak obraz kinowy. Wszelkie dekoracje, przygotowania nagrane DSLR’em mają zupełnie inną plastykę obrazu i wyglądają naprawdę profesjonalnie.

 

Nagrywanie 25p czy 50i?

O ile przy nagrywaniu kamerami nie ma to żadnego znaczenia bo wszystkie kamery pracują w nowym systemie 50i to przy rejestracji aparatami dobrze jest dowiedzieć się czy film rejestrowany jest w systemie 25p czy 50i. Niestety większośc aparatów nagrywa w starym systemie 25p, który nie zapewnia płynności ruchu. Jest to parametr związany z ilością rejestrowanych klatek w ciągu 1 sekundy.
25p – to znaczy że kamera rejestruje 25 klatek w ciągu jednej sekundy – jest to stary system który,  narodził się z powstaniem filmów (24p). Nie zapewnia on płynności ruchów w większości przypadków, np. panoramowanie itd. Większość DSLR’ów pracuje niestetyw tym archaicznym systemie. Obraz 25p nie nadaje się do oglądania na Telewizorze ze względu na brak płynności.
50i – w połowie 20 wieku, aby zniwelować te niedoskonałości systemu 25p, wymyślono nowy sytem 50i. Każdą klatkę podzielono na 2 częsci (linie parzyste i nieparzyste) i stąd zrobiło się 50 półklatek. Taki sposób rejestracji całkowicie zlikwidował brak płynności ruchu, który jest zmorą systemu 25p
Nasze DSLR’y pracują oczywiście w 50i
System 25p jest stopniowo wycofywany. Płyty DVD mogły być jeszcze zapisywane w systemie 25p ale płyty Bluray już tylko w 50i.
Specyfikacja płyt bluray nie przewiduje już obrazu 25p.

 

Po co rejestrować dźwięk i co to jest DD 5.1ch?

Standardowo dźwięk nagrywany jest mikrofonem zamontowanym na kamerze. Niestety taki sposób nagrywania daje bardzo słabą jakość dźwięku gdyż akustyka sal weselnych jest przeróżna. Kamera raz jest ustawiona przodem do głośników a innym razem tyłem, raz dalej raz bliżej a czsem nawet w innym pomieszczeniu. Dlatego aby uzyskać najlepszą jakość używamy zewnętrznych rekorderów dźwięku, który pobieramy przewodem z miksera orkiestry i mikrofonów rozstawionych na sali. Dzięki temu, mamy krystalicznie czysty dźwięk – z miksera oraz odgłosy osób bawiących się – z mikrofonów na sali.

 

Co to jest slider, gimbal, kran kamerowy?

W ofercie platinum kamerzysta (DSLR) używa do niektórych ujęć slider’a i gimbal’a.
Slider – najprościej mówiąc jest to szyna po której przesuwa się wózek z aparatem fotograficzym – daje to bardzo ciekawe ujęcia ruchomej kamery.
Gimbal – jest to żyroskopowy stabilizator ruchu kamery dzięki któremu w czasie szybkiego przejścia kamera prowadzona jest w sposób płynny, bez skoków i przechyłow związanych z ruchem kamerzysty.
Kran kamerowy – ruchome ramię o długości kilku metrów na końcu którego zamocowana jest kamera na ruchomej, elektrycznie sterowanej głowicy. Dzięki kranowi otrzymujemy ruchome ujęcia z góry lub z dołu w zależności od potrzeb i fantazji operatora kranu.